+36304177429 info@datad.hu

Érdekes fogyasztói magatartást alakított ki a mai modern társadalom, amikor az új eszközöket részesítjük előnyben és nem foglalkozunk azok környezeti hatásával. Pedig a körkörös gazdaság kialakításával, a régi eszközök újrahasznosításával sokkal jobb hatással lehetnénk környezetünkre.

Sok nyersanyagot vesznek fel

Amíg nem kezdtünk el mi is foglalkozni a régi számítógépek felújításával és újrahasznosításával, bennünk sem merült fel, hogy az a kérdés, hogy vajon az új laptopok, asztali számítógépek vagy más elektronikai eszközök vásárlása milyen környezeti hatással jár. Az biztos, hogy egyre több nyersanyagra, netán mérgező kémiai anyagokra, ritka fémekre és energiára van szükség az új ezközök előállításához. És az is biztos, hogy a régebbiek újra hasznosításával ezektől mind mentesül a környezetünk.

Ezek a puszta adatok

A Circular Computing számításai szerint az új eszközöket előnybe részesítő kultúra azt jelenti, hogy például csak az EU-ban napi szinten 160 ezer laptopot dobnak a szemétbe. Azonban szerencsére a környezetére vigyázó, etikus fogyasztók megjelenésével – legyenek ezek vállalati vagy magánfogyasztók – ez a kultúra változik.

Egy új számítógép gyártása, a termék körüli marketing tevékenységek, az eszközök szállítása, csomagolása stb. mind-mind komoly stressznek teszi ki környezetünket. Ha minden három évben vásárolunk egy új számítógépet, akkor ez azt jelenti, hogy tíz év leforgása alatt átlagosan 3600 kilogrammnyi ásványi anyagok bányászatához járultunk hozzá, elhasználtunk 570 ezer liternyi vizet és a levegőbe 948 kilogrammnyi széndioxidot bocsátottunk ki. És ehhez még számítsuk azt is hozzá, hogy mire ez a laptop eljut a végfelhasználóhoz még további 316 kilogrammnyi széndioxidot juttatunk a levegőbe.

Bányászat

Egy új laptop gyártása azt jelenti, hogy 1200 kilogrammnyi ásványi anyagokat kell a földből kibányászni – ez főként a harmadik világbeli országokban történik. Ezeket az ásványi anyagokat fel kell dolgozni, finomítani kell rajtuk, hogy egy elektronikai eszközben felhasználhatók legyenek – ez a folyamat átlagosan 190 ezer liternyi vizet használ fel.

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy ezeket az ásványi anyagokat olyan bányákból nyerik ki, ahol komoly konfliktusok folynak. Sok esetben ezekben az országokban a bányászatból származó pénzeket fegyverek vásárlására fordítják – jelenleg például ez a Kongói Demokratikus Köztársaságra igaz.

Elektronikai hulladék

A nem javítunk, nem hasznosítunk újra kultúra továbbá azt is jelenti, hogy az egyébként csak megunt, vagy kis hibával rendelkező elektronikai eszközök a szemétbe kerülnek. Erről a DATA-D blogján is írtünk már többször, hogy milyen irdatlan mennyiségű elektronikai szeméttel kell megküzdenie az emberiségnek, de például az ENSZ szerint évente 50 millió tonnányi e-hulladékot generálunk, ami 2050-re megduplázódik.

Tudjuk, mindez sok adat. De reméljük, hogy legközelebb, mikor egy felújított használt számítógépet vásárolsz eszedbe jut, milyen jót tettél ezzel.