Az adatfertőtlenítés fontos része az adat életciklusának. A vállalati adatoktól életciklusok végén – amikor triviálissá, elavulttá vagy redundánssá váltak – biztonságosan meg kell szabadulni. Az adatfertőtlenítés területén élenjáró Blancco meghatározása szerint az adatfertőtlenítés az a folyamat, amikor tudatosan, állandóan és visszafordíthatatlanul eltávolítjuk vagy megsemmisítjük az adathordozón tárolt adatokat, teljesen megakadályozva, hogy az adatokat valaha visszaállíthassuk.
Tanúsított folyamat
Az adatfertőtlenítés egy tanúsított folyamat, melynek során az adathordozó tulajdonosa kap egy megváltozhatatlan tanúsítványt arra vonatkozóan, hogy az adott sorszámú adathordozót mikor, milyen módszerrel fertőtlenítették. Ez a tanúsítvány az adatok szakszerű eltávolítását ellenőrző hatóságoknak elegendő bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az adatokat a vállalat a szabályzatok és az adatvédelmi előírások szerint kezelte és megfelelően semmisítette meg.
Hasonlóan definiálja az adatfertőtlenítést a Gartner Hype Cycle for Data Security (Adatbiztonsági Hype Görbe) 2019 tanulmányában: az adatfertőtlenítés az a fegyelmezett folyamat, melynek során az adathordozón tárolt adatokat tudatosan, állandóan és visszafordíthatatlanul eltávolítjuk vagy megsemmisítjük, ezzel az adatok visszaállíthatatlanná válnak. A Gartner véleménye szerint az adatvédelemmel, adatbiztonsággal, adatszivárgással kapcsolatos növekvő vállalati aggodalom, a szabályozói nyomás, a tárolt adatok mennyiségének gyors növekedése, az IoT eszközök mennyiségének növekedése az adatfertőtlenítés minden vállalat számára vezetői szintű felelősség.
Ez azt jelenti, hogy a megfelelően adatfertőtlenített eszközön nem található maradék adat, és még az előrehaladott laboratóriumi vagy titkosügynökségi eszközök segítségével sem lehet a rajta lévő adatokat visszaállítani. A Gartner szerint az adatfertőtlenítés három módszerrel érhető el: fizikai megsemmisítése az ezköznek, adattörlés és kriptográfiai törlés.
Mely módszerek nem elegendőek az adatfertőtlenítéshez?
Többször is írtunk már róla, hogy minden módszernek megvan a maga előnye és hátránya, de úgy véljük, csak az adatfertőtlenítés az a folyamat, mely garantálja az adatok teljes, visszaállíthatatlan törlését, mely egy tanúsított, ellenőrzött folyamatban történik. Vagyis biztosak lehetünk, hogy az adott adathordozón található adatokat valóban megsemmisítettük annyira, hogy azokat senki sem tudja visszaállítani.
Az alábbi adatmegsemmisítési módszerek nem számítanak adatfertőtlenítésnek, sok esetben azért, mert hiányzik az utolsó, a tanúsítási lépés a folyamatokból:
Sima adattörlés
Formázás
Gyári visszaállítás
Adat tisztítás
Adat megsemmisítés
Figyeljünk oda, hogy a vállalatunk kockázati besorolásának megfelelően válasszunk adattörlési vagy adatfertőtlenítési megoldások közül, amikor az életciklusa végén lévő adataink szakszerű menedzseléséről kell döntenünk.