+36304177429 info@datad.hu

Az albán szervezeteket célzó legutóbbi kibertámadásokban a „No-Justice” nevű törlőprogramot alkalmazták.

A ClearSky kiberbiztonsági vállalat szerint ez a Windows-alapú kártevő úgy okoz összeomlást az operációs rendszerben, hogy annak újraindítása lehetetlenné válik.

Ezeket a betöréseket egy iráni „pszichológiai hadműveleti csoport”, a Homeland Justice végrehajtásának tulajdonítják, mely 2022 júliusa óta aktív, kifejezetten pusztító támadásokat hajt végre Albánia ellen.

2023. december 24-én az ellenfél egy szünet után újra megjelent, kijelentve, hogy „visszatérnek a terroristák támogatóinak megsemmisítésére”, legutóbbi hadjáratukat #DestroyDurresMilitaryCamp-ként aposztrofálva. Az albán Durrës város jelenleg az Iráni Népi Mudzsahedin Szervezetnek, azaz a MEK-nek ad otthont.

A támadás célpontjai közé tartozik az ONE Albánia, az Eagle Mobile Albánia, az Air Albánia és az albán parlament.

A kampány során két fő eszközt vetettek be: egy futtatható törlőprogramot és egy PowerShell szkriptet, amelynek célja, hogy az előbb említett programot terjessze tovább a célpont hálózatának többi gépére, a Windows Távoli Kezelést, azaz a WinRM-et engedélyezve. A No-Justice törlőprogram, a NACL.exe egy 220,34 KB-os bináris állomány, mely rendszergazdai jogosultságot igényel a számítógépen lévő adatok törléséhez.

Ezt úgy érik el, hogy eltávolítják a boot aláírást a Mesterindító Rekordból, az MBR-ből, ami az első szektort jelenti minden merevlemezen, amely azonosítja, hol helyezkedik el az operációs rendszer a lemezen, így betölthető a számítógép RAM-jába.

A támadás során további, legitim eszközöket is használtak, mint például a Plinket, más néven a PuTTY Linket, a RevSockset és a Windows 2000 erőforráskészletet a felderítés, az oldalirányú mozgás és a tartós távoli hozzáférés elősegítésére. Ez a fejlemény összefügg az iráni fenyegető szereplők, mint például a Cyber Av3ngers, a Cyber Toufan, a Haghjoyan és a YareGomnam Team egyre növekvő figyelmével Izrael és az Egyesült Államok felé a Közel-Keleten folytatódó geopolitikai feszültségek közepette.

„Olyan csoportok, mint a Cyber Av3ngers és a Cyber Toufan úgy tűnik, hogy visszavágó narratívát alkalmaznak kibertámadásaikban,” tájékoztatott a Check Point a múlt hónapban.

„Az Egyesült Államokban tevékenykedő entitásokat célzó támadásokkal, izraeli technológiát kihasználva, ezek a hacktivista csoportok egy kettős visszavágási stratégiát próbálnak megvalósítani – állítólag egyszerre Izraelt és az Egyesült Államokat megcélzó, összehangolt kibertámadással.”
A Cyber Toufan különösen több mint 100 szervezetet célzó hackelési és adatszivárogtatási műveletekhez kapcsolódik, fertőzött gazdagépeket törölve és az ellopott adatokat a Telegram csatornájukon közzétéve.

„Annyi kárt okoztak, hogy a szervezetek majdnem egyharmada – valójában – nem tudott helyreállni,” mondta Kevin Beaumont biztonsági kutató. „Néhányuk még több mint egy hónappal később is teljesen offline, és az eltörölt áldozatok magánvállalatok és izraeli állami kormányzati entitások keverékét jelentik.”

A múlt hónapban az Izraeli Nemzeti Kiber Direktorátus, az INCD kijelentette, hogy jelenleg körülbelül 15, Iránnal, a Hamásszal és a Hezbollahhal kapcsolatban álló hackercsoportot követ nyomon, amelyek rosszindulatúan működnek az izraeli kibertérben az izraeli-hamási háború kezdete óta 2023 októberében.

Az ügynökség továbbá megjegyezte, hogy az alkalmazott technikák és taktikák hasonlóságot mutatnak azokkal, amelyeket az Ukrajna-Oroszország háborúban használtak, pszichológiai hadviselést és törlő kártevőket alkalmazva az érzékeny információk megsemmisítésére.

Forrás: https://thehackernews.com