A háttér mentési rendszer hibája miatt 77 TB-nyi adatot veszített el tavaly decemberben a Kiotói Egyetem.
Még a japán precizitás is néha csődöt mond, és sajnos most ennek lehettünk tanúi. A Kiotói Egyetem Camphor 2 nevű szuperszámítógépén dolgozók összesen 77 TB-nyi adatot veszítettek el visszaállíthatatlanul. Az incidens még 2021-ben történt, december 14-16. között. A hiba okait nem részletezték.
34 millió fájl tűnt el
Az egyetem angol nyelven is olvasható közleménye szerint az érintett csoportok közül négynek egyáltalán nem tudták visszaállítani az adatait. Összesen egyébként 14 kutatói csoport 34 milliónyi fájlja tűnt el a rendszerből és a háttér mentésből egyaránt. Az érintett felhasználókat egyenként értesítették.
Az ideiglenesen leállított háttér mentést 2022 januárjában újraindították, kicsit jobban átgondolva, reméljük. A tervek szerint megtartják a teljes háttér mentéseket, de az inkrementális backup-ok is megmaradnak.
Sok szuperszámítógép van Japánban
A Camphor 2 nevű szuperszámítógép a 162. legnagyobb számítógép a világon, teljesítménye 3,05 pflop, a HP gyártotta. Számítási kapacitását jellemzőek kutatói csoportok bérlik. Az óradíj több százezer dollár is lehet, pontos adattal nem rendelkezünk. Az anyagi és tudományos kár jelentős lehet.
A világ legnagyobb szuperszámítógép is Japánban van. A Fugaku a kobei Riken Számítástechnikai Központban található. 1,2 milliárd dollárba került megépíteni, teljesítménye 442 pflop, Fujitsu márkájú. Vírus terjedési szimulációkra, COVID-19-cel kapcsolatos kutatásokra, diagnosztikára használják.
A Kiotói Egyetem Japán egyik legfontosabb kutatási központja, a japán nemzeti ösztöndíjak tekintetében a második legnagyobb haszonélvező. Kémiai kutatás területén a negyedik a világon, de rengeteg biológiai, gyógyszerészeti, immunológiai és fizikai kísérlet otthona.