+36304177429 info@datad.hu

A kiberbiztonsági elemzők a neves ESET csapatából egy rendkívül bonyolult és innovatív kibertámadási hálózatra bukkantak, amit „Operáció Texonto” néven azonosítottak. Ez a kifinomult támadási módszertan kettős veszélyt jelent: egyrészről dezinformációs kampányokon keresztül pszichológiai hadviselést folytat az ukrán lakosság és vállalkozások ellen, a konfliktus kapcsán félrevezető információkkal manipulálva a közvéleményt. Másrészről, adathalászati technikákat is alkalmaz, ezzel tovább növelve a biztonsági kihívásokat. Az Operáció Texonto által kiváltott pszichológiai és dezinformációs tevékenységek jelentős próbatételt jelentenek a kiberbiztonsági szakemberek számára, mivel a védekezés nem csak technikai lépéseket, hanem a közösség tájékoztatását és tudatosságának növelését is követeli meg.

 

A dezinformációs és adathalászati kampányok kettőssége

Az ESET szakemberei által feltárt ‘Operáció Texonto’ kampány 2023 novemberében és decemberében két fázisban küldött pszichoaktív üzeneteket. Ezek az üzenetek tipikus orosz propagandisták narratíváit követik, olyan kérdésekre összpontosítva, mint a gyógyszerhiányok, az élelmezési problémák és az ukrán fűtésellátás zavarai. A dezinformáció elsődleges célja nyilvánvalóan az volt, hogy megkérdőjelezze Oroszország háborús előnyeit az ukrán lakosság szemében.

Ezen kívül, a kampány egy másik része spam e-mailek segítségével terjesztett háborús téves információkat, és egy adathalász kampány is megfigyelhető volt, amely kifejezetten az ukrán intézményeket és az EU-s ügynökségeket vette célba, a Microsoft Office 365 fiókok belépési adatainak ellopására irányulva.

Az Operáció Texonto és Orosz kapcsolatai

Az ESET által végzett kutatás során az Operáció Texonto tevékenységét „magas szintű biztonsággal” köthető egy Oroszországgal kapcsolatos csoport tevékenységéhez, ami összhangban van korábban hasonló módszereket alkalmazó csoportokkal. A technikai egyezések hiánya ellenére az ESET nem tudja egyértelműen meghatározni a Texonto tevékenységét egy konkrét fenyegető szereplőhöz.

A Callisto csoport és a dezinformációs műveletek közötti kapcsolat

Matthieu Faou, az ESET kutatója szerint a kiberkémkedési műveletekben az utóbbi időben bekövetkezett növekedés figyelemre méltó. A Callisto csoport, amely egy ismerten Oroszországhoz köthető kiberkémkedési szervezet, hasonló típusú tevékenységeket végzett, és korábban az Amerikai Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumának vádemelési dokumentumaiban is szerepelt.

A dezinformációs üzenetek és a spam hadjáratok közötti összefüggés

A kezdeti üzenetsorok nem tartalmaztak kártékony szoftvereket vagy rosszindulatú linkeket, viszont egy e-mail a hiányzó gyógyszerek gyógynövényekkel való pótlását javasolta, míg egy másik a galamb risotto elfogyasztását ajánlotta. A második üzenetsor már komolyabb tanácsokat adott, többek között amputációkat javasolva a katonai szolgálat elkerülése érdekében.

A Meta jelentése az Orosz befolyásolási műveletekről

A Meta legújabb jelentése szerint az orosz befolyásolási műveletek hatékonyan csökkentették a hivatalos médiumok által megosztott tartalmak mennyiségét és az elköteleződési szinteket. A jelentés kiemeli, hogy a nyilvánvalóan hamis profilok elleni küzdelem folytatódik, és 2024-ben is számítani kell a tömeges spam hadjáratokra.

Az Operáció Texonto esete rávilágít a kiberháború és pszichooperatív hadjáratok összetett és sokszínű világára, amelyek globális szinten egyre nagyobb kihívást jelentenek a nemzetbiztonsági szervezetek és kiberbiztonsági szakemberek számára.

Forrás: www.forbes.com