+36304177429 info@datad.hu

Ahogy 2024 közeledik a végéhez, visszatekinthetünk az év kiberbiztonsági fejleményeire, amelyek új kihívásokat és lehetőségeket hoztak magukkal. A mesterséges intelligencia (MI) és az IoT (Internet of Things) előretörésével a technológiák a kiberbiztonsági tájkép is dinamikusan változott. Az év során egyaránt a támadók és a védők új módszereket dolgoztak ki, miközben a kiberbiztonság stratégiai kérdéssé vált a szervezetek számára világszerte. Összegyűjtöttük azokat a legfontosabb trendeket, amelyek 2024-ben meghatározóak voltak.

 

 

 

 

 

 

 

  1. Generatív mesterséges intelligencia: Mindkét oldalon 2024 során a generatív MI mind a támadók, mind a védők kezében egyre hatékonyabb eszközzé vált. Az év elején megjósolt támadások, amelyek az MI technológiát használják, valósággá váltak. A deepfake videók és hangfelvételek új szintre emelték a szociális manipulációt. Az MI-alapú támadások kifinomultsága és személyre szabhatósága megnehezítette azok felismerését és elhárítását. Ugyanakkor a védelem oldalán is előrelépés történt. Az MI által támogatott kiberbiztonsági rendszerek fejlődése lehetővé tette a valós idejű fenyegetésdetektálást, a gyanús tevékenységek gyors felismerését és az incidenskezelés automatizálását. Az MI folyamatos tanulásának köszönhetően ezek a rendszerek az év végére egyre hatékonyabbá váltak.
  1. A kiberbiztonsági szakértők hiánya és az átképzés szükségessége: Az év folyamán továbbra is súlyos kihívást jelentett a kiberbiztonsági szakemberek hiánya. A gyorsan változó fenyegetési környezet és a technológiai komplexitás növekedése miatt egyre nagyobb nyomás nehezedett a szervezetekre, hogy megfelelő képességekkel rendelkező szakembereket találjanak és tartsanak meg.2024-ben a vállalatok és kormányok jelentős összegeket fordítottak oktatási programokra és átképzésre, hogy kezelni tudják ezt a problémát. Az online képzési platformok és gyakorlatias tanfolyamok segítségével bővült a munkaerőpiac, de az év vége felé a szakértők iránti kereslet magas maradt.
  1. Kifinomultabb adathalász támadások: 2024-ben az adathalász támadások új magasságokba emelkedtek. A generatív MI, mint például a ChatGPT, lehetővé tette a támadók számára, hogy olyan rendkívül hiteles és személyre szabott adathalász üzeneteket hozzanak létre, amelyek a legképzettebb felhasználók számára is megtévesztőek voltak. Az év során egyre több jelentés érkezett olyan támadásokról, amelyek deepfake technológiát alkalmaztak, és ezek súlyos adatlopási és pénzügyi veszteségeket okoztak szerte a világon. A szervezetek számára az oktatás és a tudatosságnövelő kampányok kulcsfontosságúvá váltak. Az év során folyamatosan fejlesztették a munkavállalók védelmi képességeit, de a támadások gyors fejlődése miatt ez egy soha véget nem érő verseny volt.
  1. A kiberbiztonság a vállalati vezetés középpontjában: Az év elején már látszott, hogy a kiberbiztonság nem csupán az IT részlegek felelőssége. 2024-ben a kiberbiztonság stratégiai kérdéssé vált, és a vállalati igazgatóságokban is előtérbe került. A Gartner előrejelzése szerint 2026-ra az igazgatóságok 70%-ában lesz olyan tag, aki kiberbiztonsági szakértelemmel rendelkezik, de sok vállalat ezt már 2024-ben megvalósította. A vállalatok igazgatóságai proaktívan kezdték kezelni a fenyegetéseket, és a kiberbiztonságot nemcsak mint védekező eszközt, hanem mint üzleti lehetőséget is tekintették. Az év végére láthatóvá vált, hogy a kiberbiztonsági befektetések növelték a versenyelőnyt, és segítettek az üzleti lehetőségek kiaknázásában.
  1. IoT támadások növekedése: 2024-ben tovább nőtt az IoT eszközök használata, ami új kiberbiztonsági kihívásokkal járt. Az év során több jelentős támadás is érintette az IoT eszközöket, különösen a home office környezetben használt smart home technológiákat. Az IoT eszközök biztonsági hiányosságai könnyű célpontokká tették őket a támadók számára. Az év végére a vállalatok fokozott figyelmet fordítottak az IoT eszközök biztonsági szabványainak fejlesztésére és a protokollok szigorítására. Az eszközök rendszeres frissítése és integrált biztonsági megoldások alkalmazása elengedhetetlenné vált a fenyegetések csökkentése érdekében.
  1. Kiberreziliencia – Több mint kiberbiztonság: 2024 egyik legnagyobb tanulsága az volt, hogy a kiberbiztonság önmagában nem elég. Az év során a szervezetek egyre inkább a kiberreziliencia irányába mozdultak el. A kiberreziliencia nemcsak a fenyegetések megelőzésére összpontosított, hanem arra is, hogy a szervezetek képesek legyenek gyorsan felépülni egy incidens után. Az év végére egyre több szervezet fektetett be helyreállítási rendszerekbe, amelyek segítették a támadások utáni gyors visszaállást. A kritikus iparágak, mint a pénzügyi szektor vagy az egészségügy, különösen előtérbe helyezték a kiberrezilienciát, hogy minimalizálják a leállásokat és az adatvesztést.
  1. Zero Trust továbbfejlesztése: 2024-ben a Zero Trust biztonsági modell folyamatosan fejlődött, és egyre több szervezet fogadta el ezt az adaptív, holisztikus megközelítést. A folyamatos hitelesítés és tevékenységfigyelés különösen fontos lett, mivel az év során a távmunkások, partnerek és IoT eszközök folyamatos ellenőrzést igényeltek. Az MI által támogatott rendszerek lehetővé tették, hogy ezek a folyamatok valós időben történjenek, ami nagyobb biztonságot nyújtott a dinamikusan változó munkakörnyezetekben. Az év végére a Zero Trust modell kulcsfontosságú elemévé vált a kiberbiztonsági stratégiáknak.
  1. Kiberhadviselés és államilag támogatott támadások: 2024-ben a kiberhadviselés és az államilag támogatott kibertámadások egyre jelentősebbé váltak. Az év során több geopolitikai feszültség is felszínre került, és ezek hatására számos jelentős támadás történt, amelyek állami támogatást kaptak. Ezek a támadások gyakran kritikus infrastruktúrákat céloztak meg, és jelentős károkat okoztak az érintett országokban. Az állami szervezetek és vállalatok az év végére folyamatosan növelték az erőforrásaikat a kritikus infrastruktúrák védelmére, és együttműködtek nemzetközi szervezetekkel a védelem megerősítése érdekében.
  1. Soft skillek: A kiberbiztonsági szakemberek számára 2024-ben a kiberbiztonság területén dolgozó szakemberek számára egyre fontosabbá váltak a soft skillek. A technikai tudás mellett a kommunikáció, problémamegoldás és együttműködési készségek is előtérbe kerültek. A komplex támadási formák megértéséhez és a hatékony védelem kialakításához a technikai és társadalmi elemek közötti egyensúly megteremtése alapvetővé vált. Az év során a szakemberek képzési programjai is kiterjedtek ezekre a készségekre, segítve a hatékonyabb védekezést és a kiberbiztonsági csapatok közötti együttműködést.
  1. Kiberbiztonsági szabályozások: Az év során a kormányok világszerte szigorították a kiberbiztonsági szabályozásokat, válaszul a növekvő fenyegetésekre. Az Egyesült Királyság „Product Security and Telecommunications Act”-je és más nemzetközi szabályozások szigorúbb biztonsági követelményeket írtak elő a technológiai termékek számára.

Az év végére világossá vált, hogy a szabályozások betartása kulcsfontosságú lesz a jogi és üzleti kockázatok minimalizálása érdekében. A szervezetek számára a megfelelés biztosítása, valamint a szabályozási környezethez való alkalmazkodás elengedhetetlenné vált a hosszú távú sikerhez.

2024 egy izgalmas és kihívásokkal teli év volt a kiberbiztonság világában. A technológia gyors fejlődése új lehetőségeket és fenyegetéseket hozott magával, miközben a vállalatoknak és kormányoknak rugalmasan kellett alkalmazkodniuk a változó környezethez. Az év végére világossá vált, hogy a kiberbiztonság nem csak technológiai, hanem stratégiai kérdéssé is vált, és a jövőben is kulcsszerepet játszik majd a globális üzleti és társadalmi működésben.

Forrás: www.blackcell.io