+36304177429 info@datad.hu

Sok szervezetnél a technológiai és biztonsági csapatok közötti megosztottság jelentősen akadályozza az hatékony incidenskezelést.

Hagyományosan a technológiai és biztonsági csapatok különálló egységekként működtek, mindegyikük más-más szervezeti védelmi aspektusokra összpontosítva. A technológiai csapatok a rendszerfüggetlenség fenntartására és a felhasználói hibák, alkalmazások meghibásodása és katasztrófák utáni helyreállításra koncentrálnak, míg a biztonsági csapatok a határvédelemre és termelésbiztonságra fókuszálnak.

 

Egy kibertámadás során ez a koordináció hiánya kaotikus versenyfutáshoz vezethet az események megértése érdekében, ami meghosszabbíthatja az incidens idejét és súlyosbíthatja annak hatásait.

Az egységes megközelítés szükségessége

Az egységes incidenskezelési megközelítés racionalizálhatja a tevékenységeket, minimalizálhatja a károkat és javíthatja az átfogó biztonsági helyzetet. A csapatok közötti együttműködés elősegítése és az adatok betekintésének integrálása áthidalhatja ezt az operatív szakadékot. Egy hatékony incidenskezelés közös terminológiát és megértést igényel az adatkörnyezetről, lehetővé téve a technológiai és biztonsági csapatok zökkenőmentes együttműködését.

A Druva nemrég bejelentett egy új fenyegetésfelderítő funkciót, amely felgyorsítja az incidenskezelést az adatbiztonsági képességek növelésével.

Stephen Manley, a Druva CTO-ja egyetértett azzal, hogy a technológiai és biztonsági csapatok közötti hatékonyabb együttműködés elengedhetetlen, de hangsúlyozta az adatközpontú stratégiák fontosságát is, mondván: „Olyan jeleket látunk, amelyek segítenek jobban azonosítani a támadásokat és gyorsabban elhárítani a problémákat. Így a helyreállítás is könnyebbé válik, mert kevesebbet kell helyreállítani.”

Adatközpontú biztonsági stratégiák

A hagyományos határterület évekkel ezelőtt homályba merült, de a szervezetek által alkalmazott alapvető védelmi megoldások még mindig ezt a „vár és árok” filozófiát követik. Ezek a megoldások egyre kevésbé elegendőek a mai fenyegetési tájban.

Manley szerint a szervezeteknek prioritást kell adniuk az adatközpontú biztonsági stratégiáknak, amelyek az adatok teljes életciklusa során védelmezik és szabályozzák azokat. Ez a váltás lehetővé teszi az adatmozgások jobb láthatóságát, a fenyegetések hatékonyabb észlelését és az incidenskezelés javítását.

Az adatok egyedülálló perspektívát kínálnak, mintegy „kanári a szénbányában” korai figyelmeztető rendszert. „Az adatokra vonatkozó egyedi nézőpontunk lehetővé teszi, hogy értékes információkat adjunk vissza a biztonsági eszközöknek és az incidenskezelő csapatoknak,” jelentette ki Manely. „Ez segít nekik megérteni a támadások terjedését és pontosan feltérképezni azokat, ami végül hatékonyabb helyreállításhoz vezet.”

Automatizálás és mesterséges intelligencia kiaknázása a kiber védelemben

A fenyegetésfelderítés és az incidenskezelés jövője az automatizálás és a mesterséges intelligencia integrációjában rejlik. Ezek a technológiák forradalmasíthatják, hogy a szervezetek hogyan észlelik és kezelik a kiberfenyegetéseket, rejtett fenyegetéseket tárnak fel és lehetővé teszik a gyors válaszokat.

Az MI szerepe az IT-ban és a kiberbiztonságban gyorsan fejlődik. A rosszindulatú szereplők generatív MI-t használnak a társadalmi manipulációhoz és a környezetek jobb megértéséhez. A szervezeteknek az MI-t kell alkalmazniuk a valós idejű válaszadás érdekében.

Bár az emberi szereplők jelentős szerepet játszanak, az MI egyre inkább irányítja az észlelést és az elsődleges válaszadást.

Gyakorlati megvalósítás és előnyök

Egy egységes, adatközpontú megközelítés megvalósítása gyakorlati lépéseket és stratégiai beruházásokat igényel. A szervezeteknek a folyamatos monitorozásra, az MI integrálására a gyors válasz érdekében és az IT és biztonsági csapatok közötti együttműködés elősegítésére kell összpontosítaniuk.

Manley kiemeli ennek a megközelítésnek a gyakorlati előnyeit: „Ezt úgy látjuk, mint egy lehetőséget az ügyfelek számára, hogy elkezdjék használni a generatív MI-t anélkül, hogy jelentős infrastrukturális beruházásokra lenne szükségük. Bízzanak meg minket az adataik és biztonsági monitorozásukkal, és segíthetünk nekik gyorsabban és hatékonyabban válaszolni az incidensekre.”

Az incidenskezelés jövője

Az IT és biztonsági csapatok közötti szakadék áthidalása elengedhetetlen az hatékony incidenskezeléshez.

Ez a proaktív stratégia nemcsak racionalizálja az incidenskezelést, hanem biztosítja az adatgazdálkodás és védelem robustus voltát egy egyre összetettebb fenyegetési tájban.

Ahogy Manley tömören fogalmazza, „Nem elég riasztásokat generálni; a megfelelő információkat és az azonnali cselekvést kell biztosítanunk a fenyegetések megállításához.

Forrás: www.forbes.com